SPŠ stavební Hradec Králové

Virtuální prohlídka
areál školyNavštivte nás


Výsledky školního kola jazykových soutěží

Dne 13. 12. byly předány ceny jazykově nadaným žákům, kteří se umístili na předních místech ve školním kole olympiády v českém jazyce nebo v konvezačních soutěžích v němčině a angličtině. První dva z každé soutěže postupují do okresního kola.

Olympiáda v českém jazyce:        

1. Michael Pilát

2. - 3. Ondřej Oldřich Jaroměřský a Petr Čapský

Konverzační soutěž v ANJ:

1. Ondřej Kocman

2. Jan Křičenský

3. Nathaly Sarah Kornfeldová

Konverzační soutěž v NEJ: 

1. Nathaly Sarah Kornfeldová

2. Pavel Zámečník

3. Andrea Javůrková

 

L3. v Národním muzeu

V předvánočním čase 17. 12. využila třída L3. příležitost prohlédnout si zpřístupněnou část zrekonstruované historické budovy Národního muzea. Ke 100. výročí založení společného státu zde připravilo Národní muzeum společně se Slovenským národným múzeem expozici nazvanou Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. Po prohlídce vystavených exponátů z různých období historie státu zbyl čas na návštěvu Galerie Tančící dům.

Ukázat...


Exkurze v Atrea s.r.o.

Dne 13. 12. se žáci třídy K4. oboru Technická zařízení budov vydali v doprovodu Ing. Martina Pospíšila na exkurzi do výrobního závodu firmy Atrea s.r.o. v Jablonci nad Nisou. Během  přednášky se dozvěděli spoustu zajímavých informací z oboru, byli seznámeni například s problematikou škodlivin ve vzduchu ve vnitřním prostředí, hygienickými předpisy vztahujícími se na stav vnitřního prostředí a větrání, způsoby větrání obytných staveb a úpravou vzduchu.

Po přednášce měli možnost prohlédnout si výrobu deskových rekuperačních výměníků, montážní halu, klempířskou výrobu, expedici i část skladů.

Navštívili též komplex pasivních domů se školicím střediskem a vzorovým domem v obci Koberovy, navržený a realizovaný firmou Atrea s. r. o. 


Exkurze ve firmě Best a.s.

Dne 15. 11. 2018 se třída S3.B pod vedením Ing. Jiřího Machače vypravila do výrobního závodu firmy BEST a.s. v Lučicích u Chlumce nad Cidlinou. Společnost Best je největším českým výrobcem betonových stavebních prvků pro venkovní a zahradní architekturu.

V rámci exkurze se žáci navštívili nedalekou lokalitu písníku Pamětník, kde je vedoucí písníku seznámila s těžbou kameniva, jeho tříděním, drcením a skladováním. Využili též příležitosti prohlédnout si jednotlivé těžební, třídicí a drticí stroje. 

Ředitel závodu pan Pavel Nedrda provedl žáky výrobním závodem a odborně jim vysvětlil postupy výroby jednotlivých vibrolisovaných betonových prvků.

Exkurze byla nejen zajímavá, ale také velmi přínosná z hlediska stanovené výuky STK ve 3. ročníku podle ŠVP školy.

Ukázat...


Challenge cup ve florbale

Dne 27. 11. 2018 naše žákyně vyhrály Challenge cup ve florbale. Vítězstvím ve skupině si zajistily postup do semifinále, kde porazily své soupeřky na nájezdy, ve finále pak rovněž zvítězily 2:1. Naše družstvo tak postupuje do krajského kola.

Turnaje se zúčastnily tyto hráčky: Eliška Grulichová, Klára Kosinová, Natálie Radová, Aneta Vágenknechtová, Simona Stránská, Michaela Hladíková, Renáta Hanušová a Lucie Dianová.

Ukázat...


Orientační běh

 

Dne 27. 11. 2018 reprezentovala naši školu dvojice žáků v orientačním běhu Jiráskovými sady. Závodu se zúčastnilo celkem 62 dvojic. Markétě Baškové z S3.C a Radkovi Tichému z S2.B gratulujeme k vybojovanému 6. místu!


Oblastní kolo v 'pišqworkách'

Dne 21. listopadu 2018 se na Gymnáziu J. K. Tyla uskutečnilo oblastní kolo soutěže středních škol v piškvorkách, kterého se zúčastnilo 7 týmů ze čtyř hradeckých škol.

Náš tým ve složení T. Juráček (K1.), I. Rohanová (L2.), D. Todorov (S1.C),M Grund (C3.C), M. Bret (S3.a), M. Vačlena (L3.) se umístil na 4. - 5. místě se ziskem 28 bodů.

 

 

 


Republikové finále ve stolním tenise

Republikové finále ve stolním tenise chlapců proběhlo ve dnech 20. 11. - 21. 11. 2018 ve Vlašimi, kde naši školu opět reprezentovali naši nejlepší hráči – Vlastimil Buben ze Z3., Vojtěch Koubek z S2.B a Jan Divecký z S3.B.

Prvenství jim ale tentokrát těsně uniklo. Skončili na 2. místě po vekém dramatu s Ostravou se skóre 3:4. 

Ukázat...


Turnaj ve florbale

Florbalový turnaj se konal 20. 11. 2018 v Předměřicích. Naše družstvo, ač oslabeno o dva nejlepší útočníky, podalo velmi dobrý výkon. Po jasném postupu ze skupiny naši vyhráli ve čtvrtfinále, v semifinále se jim však nepodařilo porazit protihráče z Gymnázia J. K. Tyla.


Workshop v Žatci

 

Ve dnech 13. 9. – 16. 9. se žáci Střední průmyslové školy stavební Hradec Králové zúčastnili workshopu pořádaného firmou Graphisoft - letní škola BIM v Žatci.

Místo: areál žateckého pivovaru

Účastníci: žáci středních škol Brno, Lanškroun, Opava, Hradec Králové

Za SPŠ stavební Hradec Králové: žáci třídy S4. B – Martin Bulíček, Martin Čep, Matěj Petrák

Všechny týmy vykonaly hodně práce se supermoderními podklady prezentovanými firmou Centrum pro podporu počítačové grafiky, Team Exact a Geo-5. Geodeti zpracovávali zaměření objektů pomoci moderního a výkonného  geodetického přístroje pracujícího na bázi tzv. mračna bodů – což jsou miliony bodů digitálně přesně umístěné v prostoru zaměřované laserem s otáčením až o 360°. 

Ukázat...


Krajské finále ve stolním tenise

Ve čtvrtek 8.11. se v Jičíně konalo krajské finále ve stolním tenise. Naši žáci Vlatimil Buben ze třídy Z3., Vojtěch Koubek z S2.B a Jan Divecký z S3.B byli opět úspěšní, skončili na 1. místě a zajistili si tak postup do republikového finále, které se odehraje 20.-21. 11. ve Vlašimi.

Gratulujeme a držíme pěsti!

Ukázat...


Přednáška pro K2. a Z3.

Dne 6. 11. 2018 se uskutečnila v aule školy přednáška společnosti Ivar.cz pro třídy K2. a Z3. oboru Technická zařízení budov.

Obsahem přednášky bylo seznámení žáků s použitím potrubí z uhlíkové oceli a nerezu pro rozvody vytápění, vody, technických plynů, apod.

Přednášku za společnost Ivar.cz vedl pan Vágner.

Ukázat...


S3.B a Z4. na školení v Praze

Dne 5. 11. 2018 se třídy S3.B a Z4. vzdělávacího kurzu v Praze pořádaného společností SEVEn. Hlavním tématem kurzu bylo provádění a výstavba budov s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Obsahem přednášky bylo seznámení žáků s legislativními požadavky na energetickou náročnost a certifikaci budov, prováděním a výstavbou budov nZEB a rovněž s energeticky efektivními technologiemi včetně správného provádění detailů u nZEB. Současně byly žákům prezentovány ukázky prováděných technologií na modelech stavebních konstrukcí. Tato část kurzu byla zakončena testem. Závěrečná část kurzu byla věnována prezentaci BIM projektování a jeho úloze ve stavebnictví.

Naši žáci získali osvědčení o absolvování kurzu.

                                                                              

Ukázat...


Filmový a čtenářský klub - začínáme

Školní Filmový a čtenářský klub zahajuje svou činnost v tomto školním roce filmem Pán much.
I letos bude klub nabízet filmová zpracování na základě literární předlohy. Studenti tak budou mít srovnání a studijní materiály k maturitě z českého jazyka.

Těšíme se na vás vždy ve středu od 14.00 ve třídě S3.B.

 

Ukázat...


Naše účast na prezentačních výstavách škol

V uplynulých týdnech jsme představili naši školu zájemcům o studium a jejich rodičům na několika výstavách středních škol a zaměstnavatelů v našem kraji, pořádaných  Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje.

Ukázat...


Na praxi v Německu

 

I v tomto školním roce se skupina studentů naší školy zúčastnila čtrnáctidenní odborné stavební praxe v Německu. Vybraní studenti se 7. 10. vydali v doprovodu Mgr. Hany Pinkové do bavorského města Bad Tölzu, v jehož okolí po dobu dvou týdnů pracovali na stavbách německých firem. Kromě pracovních zkušeností pro ně bylo velkým přínosem i aktivní užívání německého jazyka.

Ukázat...


Designblok 2018 Praha

Ve čtvrtek 25. 10. 2018 se třída L2. vypravila na největší veletrh designu v naší republice Designblok do Prahy.

Žáci měli za úkol seznámit se s nejnovějšími trendy navrhování výrobků a studovat zajímavé způsoby prezentace těchto výrobků. Plnili i další úkoly ve skupinách. Doprovázeli je Ing. arch. T. Kusteinová a Ing. arch. J. Kašpárek.


Postupujeme do krajského kola

Náš tým ve složení Vlastimil Buben (K3), Vojtěch Koubek (S2.B) Jan Divecký (S3.B) zvítězil ve čtvrtek 25. října v okresním finále turnaje ve stolním tenise, a z prvního místa tak postupuje do krajského kola, které se koná v Jičíně 8.11.2018.

 

Ukázat...


Basketbalisté čtvrtí

    Dne 24.10.2018 se konalo okresní kolo v basketbale chlapců. Turnaje se zúčastnilo celkem 7 družstev, naši skončili na 4. místě. 

Ukázat...


Šachový turnaj

Ve středu 24. 10. proběhl na naší škole šachový turnaj, kterého se zúčastnilo 25 žáků. Všichni šachisté absolvovali 6 kol po 15 minutách. Pokud se nepodařilo některému z nich zvítězit v uvedeném časovém limitu, o vítězi rozhodl trenér a člen výkonného výboru Šachového klubu ORTEX Hradec Králové Ing. Jiří Bielavský, který každou šachovou partii náležitě okomentoval.

Trojice nejlepších šachistů:

1. místo  Vojtěch Kořínek (S2.B),

2. místo  Albert Dus (K4) 

3. místo  Tomáš Jurášek (Z1).

Všem oceněným srdečně gratulujeme!

 

Ukázat...


Ocenění pro školní časopis Jeřáb

     V pátek 19. října 2018 v aule školy proběhlo předání ocenění pro školní časopis Jeřáb, který získal

 1. místo v soutěži Školní časopis roku 2018 v Královéhradeckém kraji v kategorii Studenti střední školy.

Ocenění kolektivu redaktorů Jeřábu předal europoslanec Tomáš Zdechovský, který vyzdvihl kvalitu jejich práce a zároveň je tak motivoval pro jejich další činnost. Po slavnostním předání následovala beseda s panem europoslancem o aktuálních politických otázkách i činnosti Evropského parlamentu, které se zúčastnily třídy L3. a L4.

Ukázat...


Školní turnaj v piškvorkách

 

V průběhu průběhu října na naší škole proběhlo třídní a školní kola turnaje v piškvorkách. Z celkem 52 soutěžících do oblastního kola postupuje vítězná pětice: 

      1. Tomáš Jurášek (Z1.)

      2. Michal Grund (S3.C)

      3. Iveta Rohanová (L2.)

      4. Danil Todorov (S1.C)

      5. Martin Hlaváček (S2.A)


IFMA na stavebce

Dne 16. října 2018 proběhla přednáška na téma Správa budov – Facility management pro třídy S3.B a S4.B, které mají specializované zaměření studijního oboru na BIM projektování. Přednášejícím byl pan Ing. Ondřej Štrup, člen představenstva IFMA - International Facility Management Association.

Žáci měli možnost poznat v této oblasti vysoce uznávaného odborníka, který jim  zábavnou formou v průběhu dvou hodin objasnil specifičnost a zajímavost možné budoucí práce v dynamicky se rozvíjejícím oboru Facility management – Správa budov a majetku.


Spolupráce se ZŠ Sever

 

I v tomto školním roce v rámci programu sbližování středních a základních škol k nám každé úterý odpoledne přicházejí žáci devátých tříd ZŠ Sever. Ve svém rozvrhu mají předmět Člověk a svět práce, kde získávají povědomí o pracovním trhu a seznámují se s náplní jednotlivých povolání. Naše škola připravuje na povolání budoucí odborníky v oboru stavebnictví. Žáci devátých tříd tak mají možnost vyzkoušet si aktivity zaměřené na prakticky využitelné dovednosti.

V úvodních hodinách proběhly praktické aktivity z oborů pozemní stavitelství, kde si žáci zkusili zdít. Dále měli možnost ověřit si hravou formou pomocí výukových stavebnic správné principy vazby zdiva. Žákům byly také představeny počítačové grafické programy, ve kterých naši studenti zpracovávají projektové a vizualizační návrhy budov.  Vyučující geodézie jim předvedla, jak fungují geodetické přístroje, které si pak sami vyzkoušeli.

V dalších hodinách si ověří své dosavadní znalosti z českého jazyka a matematiky, anglický jazyk bude zaměřen na technickou slovní zásobu a jsou pro ně rovněž připraveny výtvarné činnosti.


První „BIM maturita“ v České republice

student Slávek Zbirovský při ústní maturitě z předmětu BIM

První „BIM maturita“ v České republice proběhla na hradecké stavební průmyslovce

SPŠ stavební v Hradci Králové již před čtyřmi lety zavedla s podporou zřizovatele Královéhradeckého kraje obor vzdělání s novým zaměřením, které se věnuje metodice BIM – informačnímu modelování/managementu staveb.

Ukázat...


Hradecká stavebka 1968 + 50

Hradecká stavebka 1968+50

Setkání absolventů se studenty školy a veřejností za účelem připomenutí událostí na škole před padesáti lety a představení její přítomnosti. Pořádá PRO GOČÁR z.s. ve spolupráci se SPŠS HK. Vstup volný na všechny akce.


Spolupráce se ZŠ Sever

V rámci programu sbližování středních a základních škol probíhá každé úterý odpoledne na naší škole vyučování pro žáky devátých tříd ZŠ Sever, ti mají v devátém ročníku ve svém rozvrhu předmět Člověk a svět práce, kde by měli získat povědomí o pracovním trhu, ale i možnost seznámit se s náplní jednotlivých povolání. A právě na povolání týkající se stavebnictví připravuje mladé lidi naše stavební průmyslová škola. Žáci devátých tříd v rámci tohoto projektu tak mají každý týden možnost poznat část výuky směřující svojí odborností a zaměřeností k prakticky využitelným dovednostem. V úvodních hodinách proběhly ukázky z praxí oboru stavebnictví a technická zařízení budov, kde si žáci zkusili zdít nebo byli seznámeni s příklady instalatérské práce. Dále měli možnost hravou formou pomocí výukových stavebnic ověřit si správné principy vazby zdiva. Žákům byly také představeny počítačové grafické programy, ve kterých naši studenti zpracovávají projektové a vizualizační návrhy budov. V ostatních hodinách si mohli vyzkoušet výtvarné práce inovačním způsobem.

V průběhu roku si dále budou moci ověřit své celkové znalosti z českého jazyka a matematiky. Anglický jazyk bude vyučován s důrazem na jeho odborné stránky.

                                                                                                                 Mgr. Robert Šesták

Ukázat...dd

SPŠ stavební Hradec Králové, Pospíšilova tř.787 je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje

Kontakt

Střední průmyslová škola stavební, Hradec Králové, Pospíšilova tř.787

Pospíšilova třída 787
500 03 Hradec Králové
+420 495 766 111
a@spsstavhk.cz